OGŁOSZENIE NABORU UCZESTNIKÓW 2025
ASYSTENT OSOBY/ASYSTENT OSOBISTY > Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025
OGŁOSZENIE O NABORZE UCZESTNIKÓW DO WZIĘCIA UDZIAŁU
W PROGRAMIE „ASYSTENT OSOBISTY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ”
DLA JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO - EDYCJA 2025
W związku z Programem „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025, ogłoszonym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brodnicy ogłasza nabór osób zainteresowanych - Mieszkańców Brodnicy - udziałem w w/w Programie. Program finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnością jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Celem rozpowszechnienia usług asystencji osobistej jest zwiększenie szans osób z niepełnosprawnościami na prowadzenie bardziej niezależnego/samodzielnego i aktywnego życia. Tak więc, nadrzędnym celem usług asystencji osobistej powinno być dążenie do poprawy funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością w jej środowisku, zwiększenia możliwości zaspokajania jej potrzeb oraz włączenia jej w życie społeczne.
Adresatami programu są:
1. dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniuo niepełnosprawności - konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innejosoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jegoleczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
2. osoby z niepełnosprawnościami posiadającym orzeczenie:
a) o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, albo
c) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44 i 858).
Usługa asystencji osobistej na terenie szkoły może być realizowana wyłącznie w przypadku, gdy szkoła nie zapewnia tej usługi.
Wzór karty zakresu czynności w ramach usługi asystencji osobistej do Programu stanowi załącznik nr 8 do Programu.
Zadaniem asystenta nie jest podejmowanie decyzji za osobę z niepełnosprawnością, lecz wyłącznie udzielenie jej pomocy lub wsparcia w realizacji osobistych celów.
Asystent realizuje usługi wyłącznie na rzecz osoby z niepełnosprawnością, na podstawie jej decyzji lub decyzji opiekuna prawnego, a nie dla osób trzecich, w tym członków rodziny osoby z niepełnosprawnością.
Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodzinyuczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi
razem z uczestnikiem:
1) posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następującychzawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osobystarszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka,siostra PCK, fizjoterapeuta lub, za zgodą realizatora Programu, w innych zawodach ispecjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym lub
2) posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie wudzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np.doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami wformie wolontariatu, lub
3) wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osobymałoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek SamorząduTerytorialnego - edycja 2025, której wzór stanowi załącznik nr 7 do Programu.
Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnychoraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnychmałżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunkuprzysposobienia z uczestnikiem.
Posiadanie doświadczenia, o którym mowa, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna, (a więc nie tylko osoba prawna, czy jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej), która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie z niepełnosprawnością. Ocena posiadania przez osobę doświadczenia w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami należy do realizatora Programu.
W przypadku, gdy usługi asystencji osobistej będą świadczone na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami do ukończenia 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności - konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, w odniesieniu do osoby, która ma świadczyć usługi asystencji osobistej, wymagane jest także:
1. zaświadczenie o niekaralności,
2. informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru,
3. pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.
Uczestnik Programu za usługi asystenta nie ponosi odpłatności.
Osoby zainteresowane, powyższym Programem proszone są o wypełnienie karty zgłoszenia wraz z załącznikami. Dokumenty należy dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem poczty do siedziby Brodnickiego Centrum Usług Społecznych, ul. Ustronie 2 Bw nieprzekraczalnym terminie do dnia 21 sierpnia 2024 r.
Treść Programu dostępna jest pod adresem:
Do wniosku należy załączyć:
1. Karta zgłoszenia - załącznik nr 7 –https://niepelnosprawni.gov.pl/download/Zalacznik-nr-7-do-Programu-AOON-JST-2025-karta-zgloszenia-1722262810.docx
3. Klauzula informacyjna RODO - załącznik nr 15 - https://niepelnosprawni.gov.pl/download/Zalacznik-nr-15-do-Programu-AOON-JST-2025-klauzula-RODO-1722262856.docx
DYREKTOR
Brodnickiego Centrum Usług Społecznych
mgr Aleksandra Bykowska